Naukowcy z University of Rochester Medical Center odkryli, że przyjmowanie probiotyków modyfikuje skład kobiecego mleka pod kątem zawartych w nim cukrów. To odkrycie otwiera nowe pole do badań nad kobiecym mlekiem, którego skład do tej pory uznawano za z góry zdefiniowany pod kątem zawartości składników odżywczych.

Bycie rodzicem to droga pełna wyzwań i częstych dylematów. Jednym z pierwszych pojawiających się pytań jest to dotyczące odpowiedniego doboru ubranek w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jakie wybrać, żeby były wygodne dla dziecka, ale przede wszystkim praktyczne?

„Zjedz, bo nie urośniesz!” Brzmi znajomo? Eksperci są zgodni, że w takich sytuacjach lepiej nie prosić i nie grozić. Do jedzenia dziecko przekonają zgadywanki lub nawiązania do bajek. Renata Góral, lekarz rodzinny z NZOZ „Twój Lekarz”, podpowiada, co zrobić, by jedzenie nie było karą, a stało się przyjemnością.

USG w technologii 3D i 4D, konsultacje medyczne oraz wyjątkowa sesja zdjęciowa „z brzuszkiem” – z takich propozycji będzie można skorzystać bezpłatnie podczas akcji organizowanej przez Port Łódź – „Szczęśliwe Macierzyństwo”.

Rodzice rocznego dziecka każdego dnia z dumą mogą oglądać, jak szybko ich junior rośnie i uczy się nowych rzeczy. Jego organizm ciągle dynamicznie się rozwija – intensywnie wzrastają kości, mięśnie oraz zęby. Do prawidłowego rozwoju niezbędna jest zbilansowana dieta, która pokryje zapotrzebowanie młodego organizmu na witaminy i ważne składniki odżywcze. Roczne dziecko to nie „mały dorosły” – nadal potrzebuje szczególnej diety, dlatego tak ważna jest kontynuacja sposobu żywienia dopasowanego do jego potrzeb. Odpowiednio skomponowany jadłospis zawierający składniki ze wszystkich grup produktów spożywczych przyczynia się do prawidłowego wzrostu dziecka oraz wpływa na jego samopoczucie, spokojny sen i chęć do zabawy.

Koniec wakacji i nowy rok szkolny to wyzwania nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców, którzy chcą, aby ich pociechy zjadały odpowiednia ilość witamin i mikroelementów przez cały rok. Przygotowywanie zdrowych i smacznych posiłków, które jednocześnie będą atrakcyjne dla dzieci to nie lada wyzwanie dla każdego kto w domu ma małego niejadka, który najchętniej codziennie zjadałby bułkę z serem obficie polaną keczupem. Z badań przeprowadzonych przez Beko wynika, że większość dzieci wybrzydza przy jedzeniu, a co za tym idzie unika owoców i warzyw. Co zrobić w takiej sytuacji i gdzie szukać fachowej pomocy podczas planowania szkolnego lunchu? Pośród rodziców powszechne jest poszukiwanie wiedzy przede wszystkim w sieci. Aż 73 proc. badanych przyznaje, że strony i fora internetowe to ich pierwsza myśl, gdy w grę wchodzi przygotowywanie zdrowych posiłków, poszukiwanie informacji o ich walorach odżywczych czy też zwyczajnie, kulinarne inspiracje. Na drugim miejscu plasuje się wymiana wiadomości i zgłębianie nowinek w mediach społecznościowych (35 proc.), a dopiero potem fachowe poradniki (33 proc.), wymiana doświadczeń z innymi rodzicami (22%) i prasa branżowa (17 proc.).

Układ pokarmowy niemowlęcia rozwija się bardzo dynamicznie. Objętość żołądka w pierwszym tygodniu życia to jedynie 5-7 ml (wielkość małej wiśni), a po zaledwie miesiącu to już 80-150 ml – czyli tyle, co kurze jajo! To dlatego w pierwszych miesiącach życia jednorazowa ilość pokarmu potrzebnego do zaspokojenia głodu niemowlęcia jest tak niewielka.

  • Karmiąc piersią można przekarmić niemowlę – FAŁSZ
Jedną z wielu zalet karmienia piersią jest to, że mama nie może przekarmić swojego dziecka. Niemowlę od samego początku decyduje jak często i ile je – a je tyle, ile potrzebuje. Ważne, aby rodzic obserwował oznaki głodu i sytości. Dzieci karmione mlekiem mamy, nawet jeśli mają bardzo dobre przyrosty masy ciała, najczęściej z czasem gubią nadwyżkę wagi.

Chociaż pierwsza połowa lata już za nami, to temperatury zdają się tylko rosnąć. Meteorolodzy zapowiadają kolejną falę upałów i apelują o szczególną opiekę nad małymi dziećmi w tym czasie. O czym powinien pamiętać każdy rodzic? Oto 5 najważniejszych zasad, których powinni przestrzegać opiekunowie najmłodszych, kiedy słońce mocno grzeje.

Dieta bogata w cukier i tłuszcze oraz zbyt mała dawka ruchu – to jedne z głównych przyczyn cukrzycy typu 2. Ta groźna w skutkach przewlekła choroba latami rozwija się niepostrzeżenie i bezboleśnie, mając źródło w niezdrowych nawykach z dzieciństwa. Zapobiec jej mogą holistyczne działania ukierunkowane na zmianę stylu życia dziecka prowadzone zarówno w domu, jak i w szkole. Rodzice nie zawsze są w stanie samodzielnie pomóc dziecku porzucić nieprawidłowe nawyki żywieniowe i zachęcić do większej aktywności, chociażby regularnych spacerów. Wsparciem dla nich jest Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy typu 2 i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover zapewniający bezpłatną, interdyscyplinarną opiekę specjalistów, tzn. lekarza, dietetyka, trenera sportowego oraz psychologa.